Co to są serwery dedykowane? Jak działają Jak wybrać? Na co uważać? Porównania, parametry, funkcje, zastosowania.
Serwer dedykowany to jedna z opcji, którą mogą wybrać osoby przygotowujące się do stworzenia własnego miejsca w sieci. Z jego pomocą rozpoczniesz budowę swojej strony internetowej, sklepu, bazy danych, poczty i wielu innych inicjatyw online. To rozwiązanie jest jednak o wiele droższe od serwerów współdzielonych oraz Virtual Private Server, czyli tzw. VPS. Wynika to z faktu, że przeznaczone jest dla naprawdę zaawansowanych i bardzo wymagających użytkowników.
Szukasz dedyka? Najlepszą, sprawdzona przez nas propozycja:
🏆 CyberFolks.pl = szybkie i wydajne serwery dedykowane root lub z dodatkową administracją. Wydajne nowoczesne komponenty, które można dostosować do wymagań. Szeroki wybór. Lokalizacja w Polsce.
Co to jest serwer dedykowany?
Konfiguracje serwerowe w rozwiązaniu dedykowanym wynikają z inicjatywy samego użytkownika. Usługodawca zapewnia mu bowiem pełną swobodę poprzez udostępnienie całej maszyny znajdującej się w serwerowni. Jest ona bezustannie podłączona do internetu. Dzięki temu gwarantuje stałe połączenie i dostęp do danych, które są w niej przechowywane.
Linia serwerów dedykowanych może dać Ci ogromne możliwości, jeśli wiesz, do czego ją wykorzystać. Możliwe jest całkowite spersonalizowanie jej środowiska. Są one dostosowane do potrzeb konkretnego użytkownika. Dzięki temu bez problemu wgrać na nie możesz własny system operacyjny, Windows Server czy inne rozwiązanie.
Ich dodatkową zaletą jest całkowita niezależność od innych użytkowników. Pozostają w rękach klienta usługodawcy. Dzięki temu pochwalić się mogą wysokim SLA oraz stałym dostępem do danych. Co więcej, charakteryzuje je szczególnie dopracowane podejście do kwestii bezpieczeństwa.
Dedykowane serwery – charakterystyka
Liczne serwisy internetowe umożliwiają dzierżawę serwera dedykowanego. Możesz w ten sposób tworzyć rozbudowane strony WWW i zaawansowane technologicznie serwisy online. Usługę odpowiednią dla siebie możesz wybrać spośród dwóch typów serwerów dedykowanych:
- zarządzanych przez admina;
- Root.
Pierwsza opcja wyposażona jest w administracyjny panel klienta. Z jego poziomu możliwe jest zarządzanie:
- kontami FTP;
- domenami;
- pocztą elektroniczną;
- zasobami serwera;
- serwerami wirtualnymi.
Dzięki temu w łatwy sposób przeprowadzisz niezbędne aktualizacje systemu i skontaktujesz się z obsługą techniczną. To bezpieczniejsza wersja, której ogromną zaletą jest wygoda. Polecana jest użytkownikom, którzy lubią mieć wsparcie w razie wystąpienia nieprzewidywalnych sytuacji.
Podstawowa linia serwerów dedykowanych może być oparta również na dostępie do konta Root. Z jego pomocą możesz sprawować pełną kontrolę nad wydzierżawionym urządzeniem. W tym przypadku otrzymasz jedynie instrukcję uruchomienia serwera. Następnie do Twojej dyspozycji oddane zostają jego pełne zasoby. Możesz wgrywać na niego dowolne oprogramowanie i konfigurować go zgodnie z własnymi potrzebami.
Druga opcja stworzona została z myślą o profesjonalistach, którzy mają swoją wizję i konsekwentnie chcą ją realizować. W tym przypadku sam możesz zainstalować panel administracyjny. Od Ciebie zależą też wszelkie zmiany w zakresie serwerów dedykowanych, którymi zarządzasz. Dzięki temu jesteś w stanie dostosować przestrzeń do swoich potrzeb w pełnym znaczeniu tego słowa.
Serwery dedykowane z systemem operacyjnym Windows Server i inne rozwiązania
W internecie dostępna jest jeszcze jedna, nowa linia serwerów dedykowanych. Są to produkty stworzone z myślą o konkretnych użytkownikach i spełniające ich wymagania. Mogą one być np. dostosowane do centrów przetwarzania danych czy projektów wirtualizacji. Jednocześnie oparte pozostają o najnowsze technologie. Z powodzeniem ich proponowana konfiguracja odpowiadać może wymaganiom odbiorcy konkretnego typu. Jej stworzenie związane może być z dedykacją dla Windows Server czy też Magento, ułatwiając pracę przyszłemu użytkownikowi.
Kto korzysta z serwerów dedykowanych?
Dedykowane serwery są o wiele droższe od innych rozwiązań dostępnych na rynku. Serwery VPS czasem są od nich kilkukrotnie tańsze, nie poruszając nawet kwestii hostingu współdzielonego. Wynika to z faktu, że serwer dedykowany skierowany jest do profesjonalistów. Interesują się nimi osoby pracujące nad zaawansowanymi i skomplikowanymi projektami. Użytkownicy tacy najczęściej oczekują pełnej swobody. Nie tolerują ograniczeń lub muszą być one ustawione na bardzo wysokim poziomie. Właśnie dlatego to rozwiązanie najczęściej wykorzystywane jest do:
- tworzenia dużych sklepów online;
- średnich i dużych przedsiębiorstw potrzebujących własnej infrastruktury i niezależnego środowiska;
- działań wymagających dużej mocy obliczeniowej, np. systemów zarządzania, bazy plików, systemów ERP itp. ;
- zaawansowanych serwisów społecznościowych;
- portali i serwisów odwiedzanych przez wielu użytkowników z kraju i świata.
Jeśli myślisz o założeniu niewielkiej strony w formie wizytówki czy bloga, rozważ hosting współdzielony. Co nie ma np. możliwości rozbudowy pamięci RAM, ale powinien w zupełności Ci wystarczyć. Jeśli zależy Ci na panelu klienta, ale jednocześnie zajmujesz się tworzeniem bardziej skomplikowanych baz danych, rozważ serwer VPS. To tańsza alternatywa dla serwera dedykowanego. Gwarantuje jednak nieco mniej swobody.
Serwer dedykowany a serwer VPS i współdzielony
Czym się różni rozwiązanie dedykowane od VPS? Dzierżawisz w nim całe fizyczne urządzenie, które jest cały czas podłączone do sieci. Oznacza to w skrócie, że możesz zarządzać całym komputerem przez swoisty „zdalny pulpit”. Nie musisz dzielić się z nikim miejscem ani zasobami, którymi dysponuje ten komputer. Najnowszy procesor serii Intel; cała pamięć RAM i wszystkie inne zasoby są tylko i wyłącznie do Twojej dyspozycji.
W przypadku serwerów VPS zachowania innych użytkowników również nie wpływają na Twoją witrynę. Możesz kontrolować moc obliczeniową procesora i do Twojej dyspozycji jest spora ilość rdzeni procesora. Masz jednak pewne ograniczenia w zarządzaniu serwerem. Urządzenie dzielisz z innymi klientami usługodawcy, a zasoby sprzętu zawsze są w pewnym stopniu ograniczone.
Jeszcze większe zależności dotyczą serwera współdzielonego. W tym przypadku przeciążenie serwisu jednego klienta może negatywnie wpłynąć na działalność innego. Co więcej, często jest to rozwiązanie budżetowa (patrz: Tani hosting), przez co nie ma tam dostępu do najszybszych dysków. Mimo to bez problemu założysz tam konta pocztowe, własną stronę internetową czy serwis innego typu. To opcja, na którą decyduje się wielu początkujących użytkowników. Jej zalety to też stale czuwający dział techniczny.
Zarządzanie serwerem dedykowanym – co musisz wiedzieć?
Czas dostarczenia serwera dedykowanego zależny jest od usługodawcy. Najczęściej usługa działa bardzo szybko i dostęp dostaniesz już w kilka minut po zaksięgowaniu wpłaty. Konsola SSH umożliwia zarządzanie serwerem zdalnie. Jest to opcja często wybierana, cechująca się dobrą jakością zabezpieczeń. Możliwe zwykle jest też skorzystanie również z alternatywnych rozwiązań.
Jak wspominaliśmy, serwer dedykowany zapewnia ogromną swobodę działania użytkownikowi. W jego ramach możesz zainstalować zatem dowolną aplikację, której potrzebujesz. Bez problemu skorzystasz także z najpopularniejszych rozwiązań, takich jak PrestaShop czy WordPress. Dostawca w tym przypadku nie jest odpowiedzialny za kwestie zarządzania. Samodzielnie możesz skalować zasoby, instalować certyfikaty SSL czy wykonywać kopie bezpieczeństwa.
Wiele serwerów dedykowanych wyposażonych jest w dwa dyski dla Twojego bezpieczeństwa. Zapasowy to zasilanie awaryjne. Uratuje sytuację i zagwarantuje dostęp do strony nawet podczas nieprzewidzianych zdarzeń.
Jak wybrać serwer dedykowany?
Wybór serwera dedykowanego nie jest łatwy. Musisz zwrócić uwagę na wiele istotnych kwestii. Dzięki nim Twoje centrum danych, strona WWW, sklep czy inne miejsce w sieci będzie w pełni funkcjonalne. Poniżej dokładniej wyjaśniliśmy trzy aspekty, o które powinieneś zadbać w pierwszej kolejności.
1. Wybierz serwer, którego wydajność Cię nie zawiedzie
Serwery dedykowane mogą kosztować kilka tysięcy złotych rocznie. To spora inwestycja, nie warto jednak na niej oszczędzać. Im szybszy i wydajniejszy sprzęt wydzierżawisz, tym lepsze efekty będziesz w stanie osiągnąć. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele nowoczesnych rozwiązań. Kuszą one najszybszymi procesorami Intela czy bardzo pojemną pamięcią, której nie musisz dzielić z innymi użytkownikami.
Skoro decydujesz się na serwer dedykowany, to na pewno zależy Ci na jego ogromnej mocy obliczeniowej. Sprawdź, czy dane rozwiązanie spełni Twoje wymagania. Prześwietl też usługodawcę i upewnij się, że jest on w stanie wywiązać się ze swoich zapowiedzi. Pomogą Ci w tym np. opinie innych klientów. Serwer musi oferować Ci bardzo dużą szybkość i skuteczne wykonywanie zadań. Dzięki nim Twój serwis będzie działał bez zarzutu i nie zrazi do siebie odbiorców czy potencjalnych klientów. Jego niezawodność to kwestia, której nie możesz zaniedbać.
2. Ile kosztuje własny serwer dedykowany?
Niezwykle ważnym aspektem jest cena serwera dedykowanego. Wspominaliśmy już, że jest o wiele droższy od rozwiązań współdzielonych i VPS. Decydując się na niego, dokładnie przemyśl, czy jest Ci potrzebny. Co prawda możesz podpisać umowę na krótszy czas, ale włożonych w budowę strony sił, zapału i czasu nikt Ci nie zwróci. Przemyśl więc, czy na pewno Twoja witryna wymaga aż tak wydajnego serwera. Czasem warto skonsultować tę decyzję z ekspertami.
Z drugiej strony dzierżawa serwera dedykowanego to inwestycja na wiele lat. Bezawaryjne działanie i ciągły dostęp do Twojej witryny na pewno docenią korzystający z niej użytkownicy. To z kolei może przełożyć się na wzrost zaufania do Twojej marki. W ten sposób zadbasz o swój wizerunek i nienaganną opinię. Sprawisz, że wszystkie dane będą bezpieczne, a praca w sieci zamieni się w czystą przyjemność.
3. Kwestie bezpieczeństwa
Zwróć uwagę na bezpieczeństwo składowanych danych, oparte na najnowocześniejszych technologiach. Pamiętaj też, że liczą się zarówno dane dostępowe do serwera, jak i informacje o użytkownikach, które są na nim przechowywane. Ogromną zaletą serwerów dedykowanych jest bardzo wysoki poziom zabezpieczeń, o który w dużej mierze możesz zadbać sam. Do współpracy zaprosić możesz również specjalistów z tej dziedziny. W ten sposób zyskasz pewność, że Twoje miejsce w sieci na pewno jest bezpieczne. Uchronisz je także przed wszelkimi ryzykownymi sytuacjami.
Wiele serwerów dedykowanych kupisz w pakiecie z wbudowanym, dodatkowym systemem zabezpieczeń. Zwykle łączą one najważniejsze usługi gwarantowane przez serwery typu Root oraz zarządzane. Oznacza to, że oferują one zarówno działanie awaryjne, jak i pełen pakiet monitoringu. Komputer w serwerowni jest wyłącznie do Twojej dyspozycji, co stanowi dodatkową gwarancję bezpieczeństwa. Oczywiście jednak nigdy nie możesz zapomnieć o samodzielnym wykonywaniu kopii zapasowych. W tym przypadku nikt za Ciebie o to nie zadba.
Czy własny serwer fizyczny jest dla Ciebie?
Poszukiwania idealnego rozwiązania serwerowego nie są łatwe. Do dyspozycji są trzy podstawowe typy, ale który spośród nich będzie pasował do Ciebie? Tak naprawdę wszystko zależy od Twoich wymagań, potrzeb oraz planów. Spokojnie przemyśl swoje oczekiwania. Jeśli dopiero startujesz ze swoją stroną i nie chcesz wydawać zbyt wiele pieniędzy, odpuść sobie serwer dedykowany.
Co innego w przypadku, w którym już zarządzasz naprawdę dużą, rozbudowaną stroną. Odwiedzają Cię tysiące użytkowników, których nie chcesz rozczarować? W takiej sytuacji dzierżawa całego urządzenia na własność może być najlepszą opcją. Zagwarantuje Ci to bezpieczeństwo, szybkość działania i pewność, że Twoje miejsce w sieci zawsze będzie dostępne. Dodatkowo zyskasz nad nim pełną kontrolę i dostosujesz go perfekcyjnie do własnych potrzeb.
Nikt nie będzie Ci przeszkadzał i wszystko stworzysz tak, jak chcesz. Choć koszty są wyższe, to potraktuj je jako inwestycję. Znajdź usługodawcę cieszącego się dobrą opinią i zaufaniem. Zamów serwer dedykowany i poczekaj, aż ta decyzja sama zacznie na siebie zarabiać. Stanie się tak, gdy Twoi odbiorcy docenią niezawodność witryny, której konkurencja może Ci pozazdrościć.