Co to jest VPS? Jak działa? Jak wybrać? Rodzaje, wady, zalety, uwagi i wskazówki dot. serwerów wirtualnych VPS.

VPS

Rozważasz założenie swojej własnej strony internetowej i przeglądasz oferty serwerowe? Na rynku dostępnych jest kilka rozwiązań, stworzonych dla różnego typu użytkowników. Nie każdy potrzebuje drogiego serwera dedykowanego. Z drugiej strony nie zawsze serwer współdzielony poradzi sobie ze wszystkimi Twoimi wymaganiami. Rozwiązaniem pośrednim może być w takiej sytuacji serwer VPS, łączący przystępną cenę z wysoką funkcjonalnością. Przyjrzyjmy mu się bliżej. Zobaczmy, jak działa i w przypadku jakiego typu klientów Wirtualny Serwer Prywatny będzie najlepszym wyborem.

Szukasz VPS? Poniżej 5 najlepszych propozycji sprawdzone przez nas:

🥇 Webh.pl = Lider VPS w Polsce. Tanie serwery root KVM z kopią co 1 godzinę. Zniżka 40% na start.
🥈 CyberFolks.pl = szybkie i wydajne serwery VPS zarządzane, VPS root i VPS Windows w Polsce. Zniżki do 65% na start.
🥉 Seohost.pl = tanie serwery VPS z dyskami SSD w Polsce od 30 zł za miesiąc.
4. LH.pl = Cloud Servery VPS z dyskami SSD NVMe, panelem DirectAdmin i administracją w cenie.
5. Cal.pl = Niedrogie VPS i 6 lokalizacji do wyboru (w tym PL).

Co to jest serwer VPS?

Serwery VPS swoją nazwę zawdzięczają angielskiemu nazewnictwu: Virtual Private Servers. Jest to jeden z trzech głównych typów usług serwerowych:

  • serwerów współdzielonych;
  • serwerów VPS;
  • serwerów dedykowanych.

Wybierając VPS, możesz korzystać z zasobów maszyny, która w procesie wirtualizacji została podzielona na wirtualne części. Jedna z nich została przypisana Tobie, a wszystkie części są od siebie całkowicie odizolowane. Możesz na niej przechowywać pliki, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania Twojego miejsca w sieci. Choć nie jest to reguła, użytkownicy najczęściej wykorzystują je do prowadzenia:

  • stron i sklepów internetowych;
  • aplikacji;
  • obsługi poczty e-mail na własnej domenie;
  • baz danych.

Rozpoczynając swoją przygodę z serwerem VPS, otrzymujesz gwarantowaną ilość zasobów sprzętowych i moc obliczeniową. Co więcej, masz nad nimi pełną kontrolę, podobnie jak nad dostępnymi w jego ramach aplikacjami. Możesz nawet stworzyć dla niego swój własny system oprogramowania systemowego.

VPS a serwer dedykowany i współdzielony

Czym różni się serwer VPS od innych rozwiązań dostępnych na rynku? Ogół zasobów serwera dzielony jest z innymi osobami, które korzystają z usług danej firmy hostingowej. W odróżnieniu od wersji współdzielonej, VPS jest jednak podzielony na o wiele mniej części. Dzięki temu zyskujesz większe możliwości i swobodę działania. Zasoby, które zostały przypisane konkretnie do Ciebie, nie są zależne od innych użytkowników. Nawet wzmożony ruch i większa aktywność jednego klienta nie wpływa na funkcjonowanie innego.

Korzystając z serwera współdzielonego, masz ograniczoną możliwość zarządzania nim. Udostępniany Ci panel klienta daje dostęp do określonej liczby opcji. Nie masz natomiast możliwości sprawowania pełnej kontroli nad zasobami maszyny. VPS daje Ci tę swobodę.

Zamów serwer VPS również wtedy, gdy opcja serwera dedykowanego wydaje Ci się zbyt droga. Daje on pełną swobodę i całe zasoby „na własność”, ale jest bardzo kosztowny. Z tego powodu decydują się na niego prawdziwi zawodowcy, pracujący nad wyjątkowo wymagającymi projektami. Serwery VPS dają podobne do nich możliwości. Bywają nieco okrojone, ale za to w o wiele przystępniejszych cenach.

Podkreślmy, że w każdym z trzech opisywanych przypadków stworzysz stronę internetową, na której Ci zależy. Cały proces może jednak wyglądać inaczej, podobnie jak w inny sposób wygląda zarządzanie serwerem. W tabeli poniżej porównaliśmy usługi serwerowe. Wzięliśmy pod uwagę cechy szczególnie istotnych dla osób planujących stworzenie własnego miejsca w sieci.

Cecha Serwer współdzielony Serwer VPS Serwer dedykowany
Serwer zarządzany przez usługodawcę Tak Nie Nie
Panel do zarządzania hostingiem Tak Nie Nie
Działanie popularnych aplikacji (np. WordPress) Tak Tak Tak
Gwarancja zasobów Nie Tak Tak
Wymagana wiedza administracyjna Nie Tak Tak
Cena Niska Średnia Wysoka

Jak działają serwery VPS i do czego służą?

Wybierz serwer VPS, a otrzymasz jedną z części fizycznego serwera, który w wirtualny sposób został podzielony na kilka fragmentów. Do wykonania tego zaawansowanego procesu wykorzystywana jest:

  • pełna wirtualizacja – jeśli z takiej skorzystasz, to na swoim Virtual Private Server zainstalujesz dowolny system operacyjny;
  • parawizualizacja – w tym przypadku Prywatny Serwer Wirtualny możesz wyposażyć wyłącznie w taki system, na jakim on bazuje.

Wspominaliśmy wcześniej, że VPS oferuje środowisko niezależne od innych użytkowników danego serwera. Dzięki temu zyskujesz:

  • możliwość w pełni samodzielnego dysponowania danymi;
  • dedykowany adres IP przypisany do karty sieciowej;
  • dostęp do pamięci operacyjnej;
  • szansę na samodzielną konfigurację systemu.

W ramach serwera VPS możesz tworzyć konta pocztowe, strony internetowe i sklepy online. Dostęp do Twojego serwera VPS masz tylko Ty. Dzięki temu dane, które są na nim przechowywane, są w pełni bezpieczne. W przeciwieństwie do serwera współdzielonego, otrzymujesz również dostęp do fizycznych zasobów sprzętowych, np.:

  • macierze dyskowe;
  • pamięć operacyjna;
  • karta sieciowa.

Co wyjątkowego jest w serwerze VPS?

Serwer VPS w prostym panelu klienta daje możliwość zarządzania podstawowymi funkcjami. Do Twojej dyspozycji pozostaje jednak także konsola SSH. Za jej pośrednictwem swoim serwerem możesz zarządzać przy użyciu wiersza poleceń.

Ponadto serwer VPS oferuje tzw. skalowalność. Jest to realna szansa na zwiększenie zasobów, np.:

  • pamięci RAM;
  • procesora;
  • przestrzeni na dyskach, np. niezwykle szybkich SSD NVMe.

Dzięki temu swoboda w zarządzaniu serwerem jest niemalże nieograniczona. Możesz dostosowywać go dowolnie do swoich potrzeb. Nie ma problemu też ze zmianami jego parametrów. Przeprowadzisz modernizacje zgodne z rozwojem swojego internetowego przedsięwzięcia.

Kto powinien zainteresować się serwerem VPS?

Serwer dedykowany przeznaczony jest dla najbardziej wymagających użytkowników. To miejsce do pracy nad wielkimi projektami. Raczej rzadko wybierany jest przez osoby początkujące. Opcja współdzielona z kolei obarczona jest wieloma ograniczeniami. Sprawdza się w przypadku większości firm, które traktują witryny WWW niczym swoje wizytówki. To też idealne rozwiązanie dla mniejszych i średniej wielkości sklepów online. Są łatwe w obsłudze, a ich obsługa jest intuicyjna. Dla kogo natomiast przeznaczony jest serwer VPS i w przypadku jakiej działalności będzie idealny?

Hosting stron WWW w formie serwera VPS często określany jest jako idealne rozwiązanie. Wynika to z faktu, że ma najważniejsze cechy dwóch wyżej opisanych usług. Oznacza to, że sprawdzi się idealnie dla np.:

  • większych sklepów internetowych;
  • zaawansowanych i rozbudowanych stron internetowych;
  • serwisów odwiedzanych przez bardzo wielu użytkowników;
  • serwera gier;
  • nauki administracji serwera.

Serwery VPS, wraz ze swoją najnowocześniejszą wersją Cloud VPS, to generacja serwerów zoptymalizowana pod kątem wydajności oraz prędkości działania. Nastawione są na obsługę serwisów charakteryzujących się zmiennym, ale okresowo bardzo wysokim ruchem. Są idealne dla branży e-commerce.

Pamiętaj jednak, że w porównaniu z najtańszym hostingiem współdzielonym, serwer VPS wypada zwykle drożej. Jednocześnie jest tańszy od serwera dedykowanego. Dobrze się więc zastanów, czy na pewno jest Ci potrzebny. Jeśli wiesz, że w pełni wykorzystasz jego potencjał i możliwości, to nie masz na co czekać. To rozwiązanie, które sprawdzi się zarówno u doświadczonych, jak i początkujących użytkowników. Ponadto ma wiele różnorodnych zastosowań i dostosujesz go do swoich potrzeb.

Na co zwrócić uwagę, wybierając Virtual Private Server?

Na rynku jest wiele różnorodnych rozwiązań serwerowych. Różnią się one nie tylko ceną, ale również szeregiem parametrów. Przed podjęciem ostatecznej decyzji zastanów się, czego dokładnie potrzebujesz. Przemyśl, co jest Ci potrzebne i do czego to wykorzystasz. W ten sposób znajdziesz rozwiązanie, które sprosta Twoim wymaganiom. Jednocześnie jednak nie przepłacisz. Unikniesz wydawania pieniędzy na coś, co nie jest Ci potrzebne. Pod uwagę weź przede wszystkim:

  • rodzaj procesora;
  • liczbę rdzeni procesora;
  • ilość pamięci RAM;
  • rodzaj dysku (VPS-y oparte na dyskach SSD NVMe kuszą szybkością, ale też mogą więcej kosztować);
  • liczba dostępnych IP;
  • systemy operacyjne;
  • panel zarządzania (czy jest dostępny i darmowy, a jeśli nie, to ile kosztuje).

Ponadto sprawdź oferowane przez usługodawcę standardy hostingu. Przede wszystkim istotny jest transfer określający całkowitą ilość danych przesyłanych z i do serwera. W przypadku wymagających serwisów, wskazane są bardzo wysokie limity. Często nawet zalecany jest ich całkowity brak.

VPN jest dedykowany nieco bardziej zaawansowanym użytkownikom niż rozwiązania współdzielone. Dostęp do serwera WWW musi być więc w pełni swobodny. Ważne wobec tego jest zapoznanie się z ewentualnymi ograniczeniami narzucanymi przez usługodawcę.

Prywatne Serwery Wirtualne a bezpieczeństwo

Niektórzy usługodawcy oferują darmowy, domyślnie zainstalowany certyfikat SSL. Oprócz tego ich bazy danych poddawane są regularnemu tworzeniu kopii zapasowych. Te dwa aspekty zwiększają bezpieczeństwo Twoje i potencjalnych użytkowników.

Wykonywanie kopii bezpieczeństwa umożliwi Ci wprowadzanie zmian, które w każdej chwili będzie można łatwo wycofać. To umożliwia stały rozwój witryny. Jednocześnie jednak nie jest uciążliwe dla użytkowników. Ponadto serwery dedykowane wzbudzają większe zaufanie, gdy chroni je certyfikat SSL. Łatwiejsze jest też ich pozycjonowanie.

Niezależnie od tego, czy chcesz stworzyć serwer gier, czy też miejsce dla innego typu witryny, musisz zadbać o bezpieczeństwo. Aby uniknąć potencjalnych zagrożeń, korzystaj wyłącznie z usług wiarygodnych firm. Zawsze sprawdzaj opinie na temat usługodawców. Nie daj się przekonać wysoką wydajnością dysku w atrakcyjnej cenie. Jeśli uczciwość sprzedawcy budzi Twoje wątpliwości, to nie ryzykuj. Lepiej nieco dopłacić, ale mieć pewność, że usługodawca będzie wobec Ciebie fair.

Na co uważać przy wyborze serwera VPS?

Żadne rozwiązanie serwerowe nie jest idealne. Najważniejsze jednak jest znalezienie takiego, które oferuje maksymalną wydajność i wygodne zarządzanie serwerem w atrakcyjnej cenie. Szukając takiej oferty, musisz jednak zachować ostrożność. Istnieją bowiem kwestie, które mogą bardzo uprzykrzyć Ci życie. Ich zaniedbania nie wynagrodzą Ci nawet super-szybkie dyski SSD. Mowa tu przede wszystkim o:

  • obsłudze klienta i pomocy technicznej;
  • dostępności narzędzi, opcji i usług dodatkowych;
  • typ zarządzania.

Pierwsza kwestia bywa szczególnie problematyczna dla niedoświadczonych użytkowników. Na rynku nie brak usługodawców nieodpowiedzialnych. Wychodzą oni z założenia, że z serwerów VPS korzystają wyłącznie doświadczeni specjaliści. Taka współpraca skończyć się może w nieprzyjemny sposób. Wszelkie Twoje zapytania i prośby o pomoc mogą być np. zbywane przez biuro obsługi klienta. Czasem problemem są odpowiedzi pisane fachowym językiem, który trudno zrozumieć. Obsługa klienta bywa nawet czasem zupełnie zaniedbywana. Przyświeca temu myśl, że użytkownik poradzi sobie samemu. Upewnij się więc, że dany serwis służy wsparciem nawet w przypadku najbardziej zaawansowanych projektów.

Druga kwestia związana jest z różnorodnością oferty. To, że tworzysz własne oprogramowanie, nie znaczy, że nie należą Ci się żadne ułatwienia i przyjazne środowisko pracy. Oferowane usługi dodatkowe mogą mieć najróżniejszy charakter. Od promocji cenowych, aż po stosowanie najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych. Klienci w cenie usługi otrzymują czasem też bonusowe usługi dodatkowe jak choćby wspominany wyżej, darmowy certyfikat SSL. Warto korzystać z usług firm, które dbają o klienta w sposób kompleksowy.

Nie bez znaczenia jest także to, jak zostało skonfigurowane środowisko wirtualne serwera. Konta root umożliwiają instalowanie własnych bibliotek, aplikacji, administrowanie kontami użytkowników czy zmianę uprawnień do plików. Często jednak usługodawcy udostępniają również dodatkowe usługi ułatwiające zarządzanie całym środowiskiem. Mogą to być autorskie lub komercyjne rozwiązania. Dzięki nim z serwerem VPS poradzą sobie nawet mniej doświadczeni użytkownicy. To istotny aspekt szczególnie dla osób, które zamierzają stworzyć dopiero swoje pierwsze miejsce w sieci.

Jakie wady ma hosting VPS?

Serwery VPS pochwalić można za to, że radzą sobie nawet z najtrudniejszymi zadaniami, wymagającymi dużej mocy obliczeniowej. W ramach korzystania z nich pozwolić sobie możesz na naprawdę wiele. Nie oznacza to jednak, że rozwiązanie to jest bez wad. Nie pod każdym względem prześciga tradycyjny serwer fizyczny czy opcję współdzieloną. Słabe strony VPS to m.in.:

  • cena wyższa niż w przypadku serwerów współdzielonych;
  • w ramach usługi VPS samodzielnie radzisz sobie z obsługą techniczną i administracją serwera;
  • aktualizacje systemu i zabezpieczenia doglądane samemu;
  • samodzielne dbanie o wykonywanie kopii zapasowych;
  • możliwość zablokowania strony w chwili przekroczenia dostępnych zasobów;
  • gwarantowaną mocą obliczeniową nie zawsze osiągniesz zadowalające efekty (czasem potrzebne jest umiejętne dostosowanie systemu do własnych potrzeb);
  • dostęp root nie należy do najwygodniejszych w obsłudze (możliwe jest natomiast zainstalowanie panelu administracyjnego czy rozwiązań ułatwiających zarządzanie serwerem dla mniej doświadczonych użytkowników);
  • lepiej wybrać serwer dedykowany, jeśli czasy dostępu i wydajność mają być na najwyższym poziomie, a cena nie gra roli.

Czy warto wybrać serwer VPS?

Serwer VPS sprawdzi się w przypadku właścicieli sklepów internetowych obsługujących wiele transakcji. Nie zawiedzie też osób prowadzących popularne, rozbudowane strony czy tworzących serwery gier. Nie należy do bardzo drogich, można się więc na nim uczyć, co ułatwia w pełni skonfigurowane środowisko. Każdy dostosuje je łatwo do swoich osobistych potrzeb. Zasoby VPS-a są przedstawiane w jasny i czytelny sposób, dzięki czemu łatwo znajdziesz ofertę, która spełni Twoje wymagania.

Wszystko to nie oznacza jednak, że usługę tę warto wybrać w każdej sytuacji. Osoby tworzące podstawowe strony internetowe, mogą śmiało skorzystać z hostingu współdzielonego. Jest on o wiele tańszy i łatwiejszy w obsłudze. Doskonale poradzi sobie z mniejszymi sklepami online i witrynami odwiedzanymi miesięcznie przez tysiące użytkowników. Na pewnym etapie rozwoju projektu internetowego jednak tani hosting może przestać być wydajny. Problemy pojawiają się wtedy zarówno po stronie administratora, jak i użytkowników. To może być właśnie najlepszy czas na serwery VPS.

Zawsze dokładnie rozważ, co będzie dla Ciebie najbardziej opłacalne. Weź pod uwagę zarówno kwestie finansowe, jak i funkcjonalność poszczególnych rozwiązań. Uwzględnij to, że najprawdopodobniej Twoje miejsce w sieci istniało będzie przynajmniej kilka lat. Warto poszukać zatem oferty, która opłacalna jest w pakiecie długoterminowym. Bazuj także na doświadczeniach i opiniach innych użytkowników. W sieci znalezienie komentarzy jest bardzo łatwe. Wszystko to sprawi, że będziesz mieć szansę na stworzenie unikatowej i świetnie działającej strony.