Ranking i porównanie TOP 3 najlepszych kreatorów stron WWW na rynku. Darmowe i płatne opcje, szablony, zakładnie konta, tworzenie strony internetowej.

Kreator stron WWW

Proces tradycyjnego tworzenia stron internetowych jest dość skomplikowany i czasochłonny. Wymaga od użytkownika znajomości podstaw programowania i kodowania. Przydatna jest także zaawansowana wiedza z zakresu obsługi komputera i profesjonalnych narzędzi. W praktyce jednak własną stronę internetową chcą mieć nie tylko „osoby wtajemniczone” w świat nowych technologii. Właśnie w takiej sytuacji do gry wchodzi intuicyjny kreator stron WWW. Z jego pomocą niemalże każdy może stworzyć własną stronę internetową. Nie wymaga to wykonywania żadnych skomplikowanych działań.

Nie chcesz czytać? Skocz od razu do TOP 3 kreatorów stron internetowych

Co to jest kreator stron internetowych?

Kreator stron WWW zastępuje z powodzeniem pracę kilku osób, m.in.:

  • programisty;
  • grafika;
  • specjalisty UX/UI;
  • copywritera.

Dzięki niemu proces tworzenia stron WWW jest intuicyjny i bardzo sprawny. Opiera się na obsłudze konfiguratora i zastępowaniu gotowych elementów własnymi. Jego twórcy pomyśleli o różnego rodzaju odbiorcach. Dzięki temu każda osoba ma możliwość stworzenia własnej strony internetowej. Co najważniejsze, będzie ona zgodna z jej indywidualnymi potrzebami.

Używanie kreatora stron WWW często możliwe jest w ramach wykupienia usługi hostingu. Wiele serwisów oferuje takie narzędzie klientom w cenie wykupionego przez nich pakietu. Może to być np. rozwiązanie autorskie, wykorzystywane w ramach zewnętrznego programu lub związane z popularnym CMS-em. Tworzenie witryn internetowych w ten sposób dostępne bywa być nawet dla osób, które kupią najtańszy pakiet hostingowy.

Co istotne, tworzenie stron WWW nie przebiega tak samo w przypadku każdego kreatora. Poszczególne rozwiązania różnią się m.in.:

  • dostępnymi funkcjonalnościami;
  • obsługą;
  • wyglądem
  • ilością motywów;
  • ceną;
  • nazewnictwem poszczególnych opcji.

Wybierając najlepszy hosting, warto skupić się m.in. na kreatorze stron WWW. Wielu usługodawców oferuje nawet okresy próbne, np. 7-dniowe. W tym czasie możesz sprawdzić, czy dane rozwiązanie Ci odpowiada. Dzięki temu upewnisz się, że uda Ci się zbudować w danym miejscu takie strony internetowe, jakie są Ci potrzebne.

Jak działa kreator stron internetowych?

Wszystkie kreatory stron WWW opierają swoje działania na podobnych zasadach. Udostępniają użytkownikom szereg gotowych motywów stron, które są pewnymi wzorcami. Wybierasz spośród nich ten, którego układ i wygląd Ci odpowiada. Musisz oczywiście wziąć tu pod uwagę pełną funkcjonalność Twojej strony. Liczy się jej przeznaczenie, budowa oraz zadania, które będzie spełniała.

Następnie, stworzenie strony WWW opiera się na podmienianiu gotowych elementów szablonu na własne. Oznacza to, że w praktyce zamieniasz według własnego uznania m.in.:

  • kolory;
  • zdjęcia;
  • podpisy pod fotografiami, cytaty, nagłówki itp.;
  • warstwę tekstową;
  • logo, nazwę firmy;
  • dane kontaktowe.

Dostosowujesz całą stronę WWW do swojej działalności. Wstawiasz odpowiednie przekierowania. Potem uzupełniasz informacje, które chcesz przekazać odbiorcom. Wszystko robisz w prostym konfiguratorze. Najczęściej Twoje działania opierały się będą na naciskaniu właściwych przycisków w odpowiednich miejscach.

Kreator stron WWW online wszystkie dokonywane przez Ciebie zmiany wprowadza w czasie rzeczywistym. Dzięki temu powstaje dokładnie taka witryna, jakiej oczekujesz. Na bieżąco też widzisz, co na stronie się zmienia i jak się ona prezentuje. Dostosowujesz ją następnie do poprawnego działania na urządzeniach mobilnych. Dzięki temu będzie dostępna dla jak największej grupy odbiorców.

Tworzenie stron internetowych przy użyciu kreatora a własna domena

Zbudowanie strony internetowej przy pomocy kreatora dotyczy warstwy „praktycznej” witryny. Decydujesz, jak będzie wyglądała i zmieniasz jej funkcjonalności. Nie sprawi to jednak automatycznie, że Twoje miejsce w sieci pojawi się w internecie. Do tego potrzebne jest m.in. wykupienie własnej domeny.

Najczęściej bardzo tanie pakiety, oferujące możliwość tworzenia stron internetowych, nie dysponują darmowymi domenami. W takiej sytuacji tanie domeny musisz kupić osobno. Czasem bywa to też jedna z usług dodatkowych hostingodawcy, który udostępnia Ci miejsce w internecie. Nie ma on takiej opcji w swojej ofercie? Zawsze możesz też kupić domenę na innej stronie, a następnie ją przenieść.

Jeśli budujesz własną stronę WWW z wykorzystaniem droższego pakietu, jedna domena może przysługiwać Ci za darmo. Często usługodawcy oferują taką opcję klientom zostawiającym u nich nieco więcej pieniędzy. Zawsze jednak upewnij się, czy Ciebie również taka promocja na pewno dotyczy.

Czy przy tworzeniu stron internetowych w kreatorze dostaniesz certyfikat SSL?

Proces tworzenia witryn internetowych to również daleko idące środki bezpieczeństwa. W przypadku kreatorów stron WWW przyznawanie certyfikatów SSL działa na podobnej zasadzie, co wyżej opisywane domeny. Ich dostępność zależy od polityki konkretnego usługodawcy. Część oferuje je swoim klientom zupełnie za darmo. Niezależne bywa to nawet od ceny pakietu, który wykupisz.

Inne serwisy natomiast pozwalają wyłącznie na wykupienie płatnego certyfikatu SSL. Alternatywą jest zdobycie SSL za darmo. Często jednak otrzymanie zgody na wgranie takiej wersji wiąże się z dodatkowymi opłatami. Zawsze więc zorientuj się, jak ta kwestia wygląda u Twojego operatora. Pamiętaj jednocześnie, że obecność tego zabezpieczenia jest zauważalna w wyszukiwarkach internetowych. Działa ono na Twoją korzyść:

  • ułatwia pozycjonowanie witryny;
  • buduje zaufanie do witryny;
  • świadczy o wiarygodności strony;
  • chroni dane wprowadzane na Twoją witrynę internetową.

Na co zwracać uwagę przy wyborze kreatora stron internetowych?

Wiesz już, czym jest kreator stron WWW i na czym polega tworzenie stron internetowych. Czas więc przyjrzeć się aspektom, które są szczególnie ważne podczas poszukiwań rozwiązania idealnego. Jak zapewne już się domyślasz, najistotniejsza jest jego funkcjonalność. Da się jednak wyróżnić kilka funkcji, na które musisz zwrócić uwagę w pierwszej kolejności.

1. Łatwa obsługa kreatora stron internetowych

Kreator stron WWW powinien być tworzony z myślą o niedoświadczonych użytkownikach. W końcu Ci zaawansowani często wolą sami zaprojektować swoją stronę internetową od podstaw. Właśnie dlatego narzędzie to musi być intuicyjne, czytelne i łatwe w obsłudze.

Ważne jest, by wszystkie jego funkcje były czytelnie opisane. Co więcej, najpopularniejsze z nich powinny znajdować się na wierzchu i zawsze „pod ręką”. Wprowadzanie zmian nie może sprawiać problemów, podobnie jak ich zapisywanie.

Cenione przez klientów są także rozmaite podpowiedzi i wskazówki. Jeśli przygotowują je doświadczeni fachowcy, mogą pomóc w uniknięciu błędów i pomyłek. Ich zadaniem jest też przypominanie o istotnych i fundamentalnych kwestiach. Niektóre z nich mogą nawet nie przyjść do głowy początkującym użytkownikom. Dlatego dobre przygotowanie samouczków i instrukcji, jak i całego panelu, jest tak istotne.

2. Kreator stron WWW używany przez kilka osób

Prace nad stroną internetową często prowadzone są przez więcej niż jedną osobę. Najlepsze kreatory stron internetowych umożliwiają dostęp do panelu kilku użytkownikom w jednym czasie. To zdecydowanie poprawia funkcjonalność rozwiązania i pozwala na szybsze tworzenie witryny.

Szczególnie polecane są opcje nieinwazyjne. Sprawiają, że użytkownicy nie przeszkadzają sobie wzajemnie we wprowadzaniu zmian. W czasie rzeczywistym obserwują swoje ruchy i na nie reagują.

3. Kreator stron internetowych i kontakt z supportem w języku polskim

W tworzeniu stron internetowych pomocny jest język kreatora stron WWW, który najlepiej znasz. Dzięki temu praca przebiegnie sprawniej i unikniesz wielu błędów. Ważne jest także to, by obsługa klienta oferowała kontakt po polsku. Nawet jeśli w procesie edycji strony wystąpią problemy, ktoś udzieli Ci wsparcia. Pomoc zjawi się szybko i będzie dla Ciebie w pełni zrozumiała.

4. Możliwość tworzenia stron internetowych na każde urządzenie

Nowoczesna strona WWW powinna gwarantować responsywność. Oznacza to, że musi być w pełni funkcjonalna i wygodna w obsłudze z każdego urządzenia, np.:

  • komputera stacjonarnego;
  • laptopa;
  • tabletu;
  • smartfona.

Każda z tych maszyn ma inną wielkość i rozdzielczość ekranu. Przy tworzeniu strony internetowej istotne jest, by potrafiła się do tych zmiennych dostosować. Pamiętaj, że coraz więcej osób jest mobilnych i z rozmaitych usług korzysta w biegu. Na Twojej stronie również mogą gościć osoby odwiedzające ją w najróżniejszych sytuacjach. Jeśli nie dostosujesz do nich swojej witryny, możesz zirytować odbiorców. To z kolei skończyć się może ich przejściem do konkurencji.

TOP 3 kreatory stron internetowych

Postanowiliśmy stworzyć uniwersalny ranking kreatorów stron WWW. Jego zadaniem jest ułatwienie Ci podjęcia decyzji o wyborze konkretnej usługi. Poniżej szczegółowo opisaliśmy trzy kreatory stron internetowych, oferujące klientom najatrakcyjniejsze warunki. Znajdziesz wśród nich zarówno pakiety darmowe, jak i płatne. Jak zawsze zwróciliśmy uwagę na atrakcyjny stosunek jakości do ceny. Dzięki temu nie przepłacisz za wybór naprawdę dobrego rozwiązania.

1. Wix

Nasze zestawienie zamyka najpopularniejszy kreator świata, czyli WIX. Daje on możliwość tworzenia stron WWW całkowicie za darmo lub w oparciu o cztery pakiety cenowe. Nawet w opcji niewymagającej płacenia do Twojej dyspozycji są wszystkie podstawowe funkcje. Przy ich użyciu stworzysz witrynę, która z powodzeniem będzie reprezentowała Cię w sieci. Aby jednak skorzystać z bardziej zaawansowanych możliwości czy np. podłączenia domeny, konieczne jest wykupienie jednego z abonamentów. Zestawienie ich cech oraz szczegółów przedstawione zostało poniżej.

Plany w Wix

Za największe zalety WIX uznać można:

  • intuicyjny system tworzenia strony sposobem „przeciągnij i upuść”;
  • wiele szablonów dostępnych nawet na koncie darmowym;
  • szablony podzielone tematycznie;
  • możliwość podłączenia Google Analytics;
  • polska obsługa;
  • środki na reklamę w trzech droższych pakietach.

Głównym minusem są dość wysokie ceny w porównaniu do konkurencji. Najniższy płatny pakiet oferuje też stosunkowo niską przepustowość i niewiele miejsca na dysku.

Jak skorzystać z usług WIX?

Rozpoczęcie pracy z tym kreatorem zajmie Ci tylko chwilę. Wejdź na stronę Wix.com i przyciśnij duży niebieski przycisk „Do dzieła„.

Wix

Tradycyjnie następnym krokiem jest konieczność założenia konta w serwisie. Podaj w tym celu maila oraz hasło lub skorzystaj z danych w Google lub Facebook.

Rejestracja w WIX

Dalej system wypyta Cię o Twoje plany i potrzeby. Jest to konieczne, aby jak najlepiej dostosować ofertę. Musisz wyjaśnić m.in.:

  • jaki rodzaj witryny chcesz założyć;
  • jaka będzie jej tematyka;
  • jak chcesz nazwać stronę;
  • jaką rolę będzie pełnić;
  • jakich elementów będziesz potrzebować (np. formularze, czat, elementy video i muzyka, plany cenowe, zamawianie jedzenia itp.);
  • czy tworzyłeś już wcześniej strony.

Gdy odpowiesz na wszystkie pytania (lub je pominiesz), możesz przystąpić do działania. Do wyboru masz skorzystanie z samouczka lub zabranie się do pracy od razu. W przypadku tej drugiej opcji znajdź szablon, który Ci się podoba.

Wybór szablonu strony WWW w WIX

Następnie przejdź do edycji i rozpocznij dostosowywanie go do swoich potrzeb. Kreator jest przejrzysty i ma dobrze opisane funkcje. Na pewno z jego pomocą szybko uda Ci się stworzyć swoje własne miejsce w sieci.

Edycja strony w WIX

2. WebWave

Polski kreator stron internetowych WebWave pozwala stworzyć stronę internetową bez zbędnego wysiłku. Zdaniem wielu użytkowników jest on najbardziej przejrzystym rozwiązaniem, dostępnym obecnie na rynku. Jego największe zalety to:

  • atrakcyjna cena;
  • łatwość obsługi;
  • ogromna liczba szablonów stron do wyboru;
  • łatwość integracji z mediami społecznościowymi (Facebook, Twitter, Google itp.);
  • bezproblemowa współpraca z zewnętrznymi usługodawcami (Microsoft, Freshmail, Google Analitycs, Przelewy24, ZnanyLekarz i inne).

Co istotne, pozwala na dopasowanie stron pod kątem urządzeń mobilnych. Nie wymaga umiejętności programowania, a w jego ramach skorzystasz z szeregu udogodnień:

  • pozwala błyskawicznie założyć sklep internetowy;
  • w ramach wykupionego pakietu otrzymasz darmową domenę na rok;
  • za darmo cieszyć się możesz certyfikatem SSL;
  • dostaniesz stronę internetową wolną od reklam;
  • proponowany w ramach tej usługi hosting nie ma ograniczeń względem pojemności dysku, transferu czy liczby witryn.

WebWave umożliwia stworzenie darmowej strony internetowej. W tym przypadku jednak musisz zaakceptować obecność reklam. Pakiet Premium kosztuje tylko 15 zł. Jest to jedna z najkorzystniejszych ofert dostępnych na rynku. Przed podjęciem ostatecznej decyzji o dokonaniu płatności skorzystaj z 30-dniowego okresu zwrotu pieniędzy. Rezygnacja w tym czasie nie jest obarczona żadnymi konsekwencjami. Nie musisz nawet podawać przyczyn swojej decyzji.

Jak stworzyć stronę w WebWave?

Aby stworzyć stronę internetową w tym kreatorze, wejdź na stronę Webwavecms.com. Następnie naciśnij zielony przycisk „Zacznij teraz„.

WebWave

Następnie musisz się zarejestrować. Konieczne jest do tego podanie adresu e-mail oraz hasła. Procedura trwa naprawdę krótko. Możesz zrobić to również, wykorzystując dane z Facebooka.

Rejestracja w WebWave

Po otwarciu konta wybierz gotowy szablon lub zacznij tworzyć go samodzielnie od czystej strony.

Szablony stron w WebWave

Po wybraniu szablony przejdź do intuicyjnego kreatora. W nim możesz już bez problemu przygotować swoją witrynę. Do Twojej dyspozycji są intuicyjne funkcje oraz szereg trafnych podpowiedzi. Zawsze skorzystać możesz również z pomocy supportu.

Edycja strony w WebWave

3. Kreator Stron WWW Hostinger

Kolejnym kreatorem, z którym stworzysz szybko własną stronę internetową, jest Hostinger. Narzędzie to również jest intuicyjne i nie wymaga od Ciebie umiejętności kodowania. Jego główne zalety to m.in.:

  • wsparcie 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu;
  • optymalizacja pod kątem urządzeń mobilnych;
  • rozwinięte usługi narzędzi marketingowych;
  • atrakcyjne ceny i łatwość obsługi;
  • czas dostępności na poziomie 99%;
  • opcja edycji meta danych;
  • darmowy hosting;
  • funkcje e-commerce.

Kreator Hostinger oferuje wyłączni jeden pakiet cenowy: Hosting Premium. Wśród nich na pewno znajdziesz opcję dostosowaną do Twoich potrzeb. Koszt zaczyna się od 13,99 zł na miesiąc w promocji.

Co więcej, dwa pakiet oferuje także szereg usług dodatkowych, takich jak:

  • darmowa domena przez rok;
  • możliwość sprzedaży w sklepie internetowym do 100 lub 2500 produktów;
  • sklep na Facebooku, e-Bayu i Instagramie (w najdroższym pakiecie);
  • darmowy e-mail.

Główną wadą kreatora Hostinger jest dość ograniczona liczba dostępnych szablonów. W przypadku zaawansowanych stron użytkownicy skarżą się też na brak niektórych funkcjonalności. W wielu sytuacjach uporać się z problemami pomaga kontakt z obsługą klienta.

Jak rozpocząć korzystanie z kreatora Hostinger?

Wystarczy tylko, że na stronie naciśniesz przycisk „Rozpocznij„. Alternatywnym rozwiązaniem jest od razu kliknięcie przycisku „Dodaj do koszyka”.

Kreator stron www Hostinger

Po wybraniu konkretnej opcji ustalasz szczegóły zakupu. Podpisanie umowy na 2 lata lub 4 lata wiązać się może ze znacznymi zniżkami. Od razu dodać w tym miejscu możesz również:

  • własną domenę;
  • pocztę firmową;
  • priorytetowe wsparcie (7,99 zł/miesiąc).
Zamawianie kreatora Hostinger

Etap drugi to zakładanie konta. Wymagane jest do tego podane adresu e-mail. Rejestrację przeprowadzisz też z wykorzystaniem Facebooka lub Google. Na końcu przejdź do wyboru metody płatności. Możesz skorzystać z:

  • karty kredytowej;
  • PayPal;
  • Google Pay;
  • Przelewy24;
  • kryptowaluty.

Po określeniu wszystkich szczegółów na dole wyświetli się podsumowanie Twojego zamówienia. Uwzględnione w nim są wszystkie rabaty, usługi dodatkowe oraz warunki usługi. Są one zliczone i przedstawione w formie „Ceny całkowitej„.

Podsymowanie płatności w Hostinger

Po otwarciu konta oraz zarejestrowaniu płatności możesz przejść do tworzenia stron internetowych. Wybierz szkic i dostosuj go do swoich potrzeb. Gdy będzie gotowy, czas zaprosić na swoją witrynę pierwszych odbiorców.

Na co uważać, wybierając kreatory stron WWW?

Korzystając z kreatora stron internetowych, zawsze bądź czujny. Narzędzia te również mogą mieć kilka wad, mimo długiej listy mocnych stron. Szczególnie uważaj na:

  • ograniczoną i ubogą gamę dostępnych szablonów — nie każdy kreator strony WWW dysponuje wieloma różnorodnymi szablonami i wzorami witryn. Warto skorzystać z okresu próbnego, by przekonać się, czy wśród dostępnych możliwości jest coś, co spełnia Twoje oczekiwania. W przeciwnym razie możesz zmarnować zarówno swój czas, jak i pieniądze.
  • skomplikowane kreatory stron internetowych — nie każdy kreator stron jest intuicyjny i łatwy w obsłudze. Często bardzo tanie usługi oferują programy archaiczne i skomplikowane. Nie dysponują też najnowocześniejszymi rozwiązaniami. Przez to komplikują proces tworzenia stron WWW.
  • wiele usług dodatkowo płatnych — ta cecha również dotyczy zwykle najtańszych pakietów. Darmowe kreatory stron WWW mogą wymagać dodatkowych opłat np. za dostęp do większej liczby szablonów czy zaawansowanych funkcji. Zawsze przeanalizuj, co Ci się bardziej opłaca: wykupienie droższego pakietu, czy płacenie mikro opłat.
  • atrakcyjną cenę tylko przez pewien czas — najlepsze kreatory stron WWW jasno przedstawiają warunki swojej oferty. Dotyczy to zarówno umów krótko- jak i długoterminowych. Powszechną praktyką jest jednak również niestety oferowanie pierwszego roku abonamentu w bardzo atrakcyjnej cenie. Potem stawka jest windowana kilkukrotnie. Przy wyborze kreatora stron WWW zawsze upewnij się więc, że będzie Ci się on opłacał w dłuższej perspektywie.
  • usługodawców mało wiarygodnych i o złych opiniach w internecie — sprawdź w wynikach wyszukiwania Google komentarze na temat firmy, która Cię interesuje. W ten sposób dowiesz się, czy usługodawca jest godny zaufania i na pewno Cię nie zawiedzie. Unikniesz dzięki temu ofert, które nie pokrywają się z rzeczywistością.

Czy warto tworzyć stronę internetową przy pomocy kreatora?

Kreator stron WWW pozwoli Ci na stworzenie własnego miejsca w sieci, bez konieczności kodowania. Nie potrzebujesz do tego zaawansowanego sprzętu i wyjątkowych umiejętności. Nie kosztuje to też fortuny. To dobre rozwiązanie dla osób niedoświadczonych. Szczególnie tych, które po raz pierwszy skupiają się na budowie własnej strony internetowej.

Większość kreatorów ma czytelną formę i łatwo się je obsługuje. Są wyposażone we wszystkie najważniejsze funkcje budujące profesjonalną stronę internetową. Korzystanie z nich zatem to ogromna oszczędność czasu i pieniędzy. Nie zapominaj bowiem, że w standardowym trybie, za tworzeniem strony WWW stoi całe grono specjalistów. Ty oszczędzasz na zatrudnieniu programisty, grafika i innych specjalistów. Wykonujesz ich zadania sam za pośrednictwem kreatora stron, dostępnego często za darmo.

Czy oznacza to jednak, że kreator WWW nie ma wad? Niestety nie. Własna strona internetowa czy sklepy internetowe mają najróżniejsze budowy i układy. Niektóre z nich trudno wykonać przez darmowy kreator stron WWW. Na szczęście jednak w takich sytuacjach skorzystać możesz z pomocy specjalistów. Supporty są gotowe do niesienia pomocy początkującym użytkownikom. W mediach społecznościowych i na blogach znajdziesz też wiele grup z poradami. Na ich bazie proces tworzenia stron WWW przebiega o wiele sprawniej.

Nie zapomnij też o tym, że kreator stron WWW odpowiada tylko za ich budowę. Sam musisz natomiast zadbać o domenę, certyfikat SSL czy analitykę witryny. Biorąc jednak to wszystko pod uwagę, z pomocą gotowych szablonów na pewno uda Ci się stworzyć własne miejsce w sieci. Przy odrobinie zaangażowania w pełni dostosujesz je też do swoich potrzeb i wymagań.

Pozycjonowanie strony WWW stworzonej w kreatorze

Czy kreator stron wpływa w jakikolwiek sposób na pozycjonowanie witryny? Jeśli ta kwestia Cię niepokoi, mamy dobre informacje. Witryny powstałe przy użyciu kreatora stron WWW nie są negatywnie odbierane przez algorytmy Google. Proces ich pozycjonowania przebiega identycznie jak w przypadku stron czy sklepów internetowych tworzonych tradycyjnymi metodami.

Stronę stworzoną przy pomocy gotowych szablonów wyposażysz w zaawansowane funkcje SEO. Dokładnie tak, jak jej kodowane samodzielnie odpowiedniki. Część kreatorów do tworzenia stron nawet dysponuje wbudowanymi funkcjami wzmacniającymi optymalizację. Coraz częściej jest to standard wymagany przez klientów. Dostosowują się zatem do niego także usługodawcy.

Oczywiście korzystanie z kreatora stron WWW nie zwalnia Cię z konieczności dbania o odpowiedni content. To od treści w witrynie w znacznej mierze zależy, czy strona będzie odpowiednio pozycjonowana. Nawet tworzenie strony z najlepszym kreatorem nie zagwarantuje Ci, że pojawisz się na szczycie wyników wyszukiwania. Kreatory mogą natomiast znacznie ułatwić Ci troskę o SEO.