Co to jest hosting stron WWW? Jak działa hosting stron internetowych? Rodzaje, ile kosztuje, jak wybrać. Poradnik dla początkujących.

Hosting

Wybór serwera oraz hostingu stron WWW to szalenie ważne zadanie, którego nie uniknie żadna osoba planująca założenie własnej strony internetowej. Na rynku dostępnych jest wiele firm oferujących tego typu usługi. Jak jednak wśród nich wybrać te najlepsze, które na pewno nie rozczarują Ciebie i Twoich odbiorców? Podjęcie dobrej decyzji sprawi, że Twój serwis będzie działał prawidłowo i wydajnie – zarówno z perspektywy administratora, jak i użytkowników. Aby jednak tak się stało, musisz wiedzieć, jaki hosting WWW wybrać, na co zwrócić uwagę podczas poszukiwań i znać różnice między poszczególnymi opcjami. W tym artykule wszystkie najistotniejsze kwestie wyjaśnimy w jasny i przystępny sposób, by ułatwić Ci podjęcie ostatecznej decyzji. 

Co to jest hosting stron WWW? 

Zacznijmy od początku, czyli wytłumaczenia, czym dokładnie jest hosting stron WWW, jak działa i dlaczego jest tak ważny. Aby zrozumieć jego znaczenie, trzeba zaznaczyć, że kluczowy jest tu serwer. To na nim umieszczane są pliki witryny, niezbędne do tego, by mogła być udostępniana w Internecie. Serwer sprawia też, że na stronę mogą bez problemu wchodzić użytkownicy i swobodnie korzystać z jej funkcjonalności. 

Czym – w obliczu tych informacji – jest hosting stron WWW? Można powiedzieć, że jest to „wynajęcie” części serwera i wykorzystywania jego zasobów do udostępniania strony w Internecie. Dokładne warunki i zakres tego działania określone są w umowie. Zawarte są tam m.in. limity, które pod różnymi względami ograniczają (lub nie) właściciela strony. Mogą one dotyczyć np. ilości udostępnianej przestrzeni na serwerze. W zamian usługodawca również deklaruje dostarczenie konkretnych funkcjonalności o danych parametrach. Mowa tu np. o prędkości działania serwera, jego bezawaryjność czy zadbaniu o kwestie bezpieczeństwa. 

Jak działa hosting stron WWW? 

Strona internetowa powinna pracować bezawaryjnie 365 dni w roku, zarówno w nocy, jak i w ciągu dnia. Aby to było możliwe, jej pliki przez cały ten czas muszą być dostępne i możliwe do wywołania poprzez wpisanie adresu witryny w pasku przeglądarki. Zapewnia to właśnie serwer, do którego dostęp właścicielowi strony zapewnia hosting stron WWW. Dysponuje on odpowiednim sprzętem, którego fragmenty następnie wydzierżawia swoim klientom. „Podział” serwera działa w taki sposób, by wszyscy użytkownicy mogli z niego swobodnie i bez zakłóceń korzystać. Jeden serwer dzięki temu jest w stanie obsługiwać większą liczbę witryn. 

Wyjaśnijmy tę kwestię w jeszcze przystępniejszy, obrazowy sposób. Serwer jest fizyczną maszyną, która bezustannie pracuje i dysponuje określoną przestrzenią na pliki. Hosting stron WWW jest natomiast usługą dzielącą miejsce na serwerze między użytkowników (klientów firmy). Robi to w zależności od ich potrzeb, dostępnych pakietów i możliwości infrastruktury. Na serwerze zatem możliwe jest przechowywanie plików strony, ale również aplikacji czy poczty. Standardowy użytkownik Internetu (potencjalny klient lub odbiorca strony WWW) wpisuje adres witryny w wyszukiwarce, co jest zapytaniem wysyłanym prosto do serwera. W odpowiedzi maszyna przesyła mu potrzebne informacje, pozwalające na wyświetlenie wywoływanej strony. 

Jakie są rodzaje hostingów WWW? 

Na rynku dostępne są trzy najpopularniejsze rodzaje hostingów stron WWW:

  • dedykowany;
  • VPS;
  • współdzielony.

Każdy z nich działa i jest zbudowany w nieco inny sposób, dzięki czemu nadaje się dla innego typu zadań. Serwer dedykowany jest kompletnym rozwiązaniem fizycznym. VPS to wirtualna wydzielona część serwera, która działa w sposób niezależny. Hosting współdzielony natomiast daje możliwość korzystania z części zasobów, które jednak są dzielone między wielu użytkowników. Który z tych trzech typów będzie dla Ciebie najlepszy? 

Serwer dedykowany

Hosting stron WWW w postaci serwera dedykowanego oznacza dzierżawę całego, konkretnego urządzenia. W praktyce więc do obsługi tylko i wyłącznie Twojego projektu przeznaczony zostaje cały komputer pracujący w serwerowni. Brzmi poważnie (oraz drogo) i rzeczywiście tak najczęściej jest. Ten typ pracy zwykle przeznaczony jest dla najbardziej zaawansowanych klientów, wykonujących zadania wymagające bardzo dużych zasobów i mocy obliczeniowej. 

Ten niecodzienny typ hostingu stron WWW nie sprawdzi się raczej w przypadku osób bez doświadczenia. Obsługa serwerów dedykowanych wymaga specjalistycznej wiedzy i znajomości zasad zarządzania zarówno systemem operacyjnym, jak i niezbędnymi do wykonania zadania usługami. Klienci, którzy chcą jedynie stworzyć prostą stronę internetową czy nawet zwykły sklep online, powinni szukać innego rozwiązania. Szczególnie, jeśli wcześniej nie mieli nawet do czynienia z wykonywaniem podobnych zadań. 

Serwer wirtualny (hosting VPS)

VPS to skrót od angielskiej nazwy Virtual Private Server, czyli wirtualny serwer prywatny. Działa on na nieco podobnej zasadzie, co serwer dedykowany. W tym przypadku jednak maszyna zostaje podzielona na kilka wirtualnych, mniejszych, które są przypisywane do konkretnych klientów. Możliwe za to jest ich skonfigurowanie tak, by odpowiadały potrzebom realizacji danego projektu. Pozostają zatem niezależne od innych części, używanych przez pozostałych klientów. 

Podobnie jak w serwerze dedykowanym, otrzymujesz tu określoną ilość zasobów, np. pamięci operacyjnej. Możesz z nich korzystać w dowolny sposób, a nawet w przypadku szczytowego wykorzystania, inni klienci hostingu nie będą mieli dostępu do Twoich GB RAM, rdzeni CPU i innych. Kolejny raz również obsługa systemu operacyjnego należy do Ciebie, podobnie jak wszystkich jego usług, zabezpieczeń, kopii zapasowych itp. 

Hosting współdzielony

Hosting stron WWW na zasadzie współdzielenia (shared hosting) to najczęściej wybierana opcja. Jest idealna dla osób, które nie mają doświadczenia w obsłudze stron internetowych, a zależy im głównie na łatwym stworzeniu własnego miejsca w sieci. W tym przypadku usługodawca dzieli zasoby serwera, którym dysponuje, na części, do których następnie dostęp przyznaje (dzierżawi) swoim klientom. W praktyce więc z jednego serwera i jego zasobów w jednym czasie korzysta wiele stron internetowych. 

Ten typ hostingu wiąże się z koniecznością odpowiedniego podzielenia zasobów, którymi dysponuje serwer. Muszą zostać one zorganizowane w taki sposób, by nadmierne ich wykorzystywanie przez jednego klienta, nie wpływało na innego. Właśnie z tego powodu usługodawca wprowadza różnego rodzaju ograniczenia, które mają uchronić użytkowników przed problemami. Mowa tu np. o limitach transferu danych czy liczbie jednoczesnych połączeń HTTP. 

Największą zaletą hostingu stron WWW w formie współdzielonej jest prostota jego obsługi. W odróżnieniu od dwóch poprzednich typów, w tym przypadku nie masz możliwości zmiany konfiguracji samego serwera. W praktyce więc dostajesz tylko dostęp do panelu udostępniającego Ci podstawowe funkcje, takie jak np.: 

  • poczta elektroniczna; 
  • konto FTP; 
  • baza danych MySQL; 
  • zarządzanie backupami.  

Który hosting wybrać i dlaczego? 

Jak już wspominaliśmy przy okazji opisu poszczególnych typów hostingów stron WWW, najczęściej wybierany jest hosting współdzielony. Zwykle jest on stosunkowo tani, a umożliwia dostęp do podstawowych funkcji, pozwalających na zarządzanie zwykłą stroną internetową. To dobre rozwiązanie np. dla firm, które swoje miejsce w sieci traktują niczym wizytówkę. Sprawdzi się także w przypadku małych i średnich sklepów, które nie mają aż tak dużego ruchu, by odczuwać potrzebę dostosowania hostingu pod swoje indywidualne wymagania. 

VPS i serwer dedykowany to opcje dla zawodowców, którzy realizują naprawdę duże i zaawansowane projekty online. Najczęściej decydują się na nie osoby, których strony pochwalić się mogą ponadprzeciętne dużym ruchem. Czasem stosowane są również przy projektach wymagających niestandardowych rozwiązań technicznych, których nie da się skonfigurować z poziomu współdzielonego hostingu. 

Cloud Hosting (hosting w chmurze) 

Interesującym, choć jeszcze nie aż tak powszechnym rozwiązaniem, jest tzw. Cloud Hosting. To możliwość przechowywania plików strony internetowej w chmurze obliczeniowej. Opis brzmi dość abstrakcyjnie, na czym więc ta technologia polega w praktyce? 

Chmurę opisać można jako zaawansowaną sieć, składającą się zarówno z maszyn, jak i serwerów wirtualnych. Wszystkie one są ze sobą połączone i wspólnie obsługują powierzane im projekty. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że nie mogą zaszkodzić mu żadne awarie, prace techniczne czy nagłe, zbyt wysokie natężenie ruchu. Nawet jeśli jeden z serwerów ulegnie uszkodzeniu, to inne maszyny z sieci go zastąpią, umożliwiając dalsze działanie jego projektu. W praktyce więc opcja ta jest gwarancją niezawodności. 

Ile kosztuje hosting stron WWW?

Jak zapewne się domyślasz, ceny hostingów stron WWW bywają bardzo różne. Zależą też od wielu zmiennych, na których temat więcej możesz przeczytać tutaj. Podstawowa usługa hostingu, dobra dla przeciętnej, niezbyt wymagającej witryny internetowej, kosztować może od 50 zł do nawet 600 zł rocznie. Oczywiście zdarzają się też oferty jeszcze tańsze lub droższe, są to jednak już skrajności, do których lepiej podchodzić z rozwagą. 

Jeśli szukasz hostingu stron WWW, też uwagę na oferty promocyjne i kody rabatowe. Bardzo często opłata za pierwszy rok jest bardzo atrakcyjna. Jej odnowienie jednak wiązać się już może z kilkukrotnym podniesieniem stawki. Nie brak też ofert, w których pakiety podstawowe oraz premium prawie niczym się od siebie nie różnią w kwestii funkcjonalności, ale ich ceny już od siebie znacznie odbiegają. Zawsze warto przyjrzeć się kilku rozwiązaniom, których w Internecie jest bardzo wiele. Czasem chwila poszukiwań i porównań może pozwolić Ci na zaoszczędzenie kilkudziesięciu, a nawet kilkuset złotych. 

Czy darmowy hosting to dobry pomysł? 

W sieci da się znaleźć oferty darmowego hostingu stron WWW, zawsze jednak podchodź do nich z dużą dozą ostrożności i podejrzliwości. Rynek działa tak, że za jakość trzeba płacić, a usługodawcy na czymś muszą zarabiać. Jeśli więc dana usługa proponowana Ci jest za darmo, może wiązać się z serią „kruczków prawnych”. Mowa tu np. o: 

  • braku podstawowych funkcji, limitach oraz ograniczeniach. Mogą one uprzykrzyć lub nawet niemalże uniemożliwić Ci swobodne korzystanie z własnej strony internetowej. Ich celem jest „zmotywowanie” Cię do zakupu wersji premium, która najczęściej jest dość droga; 
  • reklamach, które będą wyświetlane na Twojej stronie internetowej. Opcja ta jest o tyle problematyczna, że możesz nie mieć wpływu na to, co zobaczą Twoi potencjalni klienci odwiedzający witrynę; 
  • niezwykle powolnym działaniu. Może ono zniechęcić do oferowanego produktu czy usługi osoby, które będą chciały odwiedzić Twoją stronę. 

W skrajnych przypadkach oferta darmowego hostingu stron WWW może być nawet próbą wyłudzenia od Ciebie danych czy wektorem złośliwego oprogramowania. Przed skorzystaniem z takiego rozwiązania zawsze więc lepiej upewnij się, że jest ono wiarygodne. Przeczytaj opinie na jego temat i dokładnie przejrzyj umowę, którą będziesz musiał podpisać.